Award List


2nd Jury Chairman Professor Wu Zuqiang

1st Prize


Aria intonata Eduartdo Moguillansky Austria Universitat Mozarteum Salzburg


2nd Prize


Sorrowful Beauty Yan Mingxiu USA University of Michigan


Four Ways of Looking Cassiopeia Jing Xu China Sichuan Conservatory of Music


3rd Prize


La flor en la colinapk10开奖 Andrian Pertout Australia The University of Melbourne


Over the Line Igal Myrtenbaum Israel Barv1-Ilan University


QUARTET Qian Qi China Central Conservatory of Music



3rd Jury Chairman Professor Yang Liqing


1st Prize


The Landscape of “The Landscape at Argenteuil”pk10开奖 Liu Kun China Shanghai Conservatory of Music

2nd Prize


GEYSIR Stanczyk Marcin Poland Academy of Music Lodz comp


The Templar whistle Paolo Boggio Italy The University of Birmingham


3rd Prize


Frozen Gestures Lin Jingmei Taiwan Eastman School of Music


Feng Yu Gui Chengpk10开奖 Kong Yi China Central Conservatory of Music


Yi-Yi-Yi Hao Yukai China Sichuan Conservatory of Music



4th Jury Chairman Doctor Richard Tsang


1st Prize


…lueurs et blocs pullulantes…pk10开奖 Michael Pelzel Switzerland University of Music Switzerland


2nd Prize


mosaiques Fiszbein Fernando Argentina Conservatoire National Superieur De Musique Et De Danse De Paris


Corde Vocalepk10开奖 Felipelara Brazil New York University

3rd Prize


The Oger Loverpk10开奖 Cheryl Frances- Hoad UK Anglia Ruskin University/Kings college London


The Breath of Midnight Guo Lu China Sichuan Conservatory of Music


Monologue of A Flutepk10开奖 Hao Yukai China Sichuan Conservatory of Music


5th Jury Chairman Professor Zymunt Krauze


1st Prize


INTERFERENCIASpk10开奖 Mirtru Escalona-Mijares Venezuela Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse de Lyon

2nd Prize


Strawberries and Grapes Marios Joannou Elia Cyprus Universitat Mozarteum Salzburg


On Wings of Light Chen Si’ang China Central Conservatory of Music

3rd Prize


Epilogue for a Tragedypk10开奖 HUNG MING KIN Hong Kong The Chinese University of Hong Kong


Essay Li Zexi China Central Conservatory of Music


Dying in the light Liang Yifei China Sichuan Conservatory of Music


6th Jury Chairman Mr. Klaus Ager


1st Prize


Eatenuspk10开奖 Marcilio Onofre Brazil Federal University of Paraíba

2nd Prize


INT.nightpk10开奖 Paul Clift Austrialia Columbia University


Stagnation Points Yair Klartag Israel Tel Aviv University

3rd Prize


Flower Garden In The Darkpk10开奖 David Balasanyan Armenia Yerevan Komitas State Conservatory


Gonzalo Gabriel Gimenez Miniatures for Quintetpk10开奖 Argentina CEAMC


Moon Young Ha The Island South Korea University of Illinois at Urbana-Champaign



pk10开奖


pk10官网 北京pk10官网 PK10注册就送 pk10官网开奖 pk10开奖网站 pk10官方网站 北京pk10开户 北京pk10彩票 北京pk10计划 北京pk10注册